Logo of Team Belgium

Greg Van Avermaet is olympisch kampioen wielrennen geworden. In een sprint met drie klopte hij Fuglsang en Majka. Meteen een Belgische medaille op de openingsdag van de Spelen en dan nog een gouden ook!

Van Avermaet reed een ijzersterke wedstrijd en was na een race over bijna 240 km met start en aankomst in Copacabana sneller dan de Deen Jakob Fuglsang. Het brons was voor de Pool Rafal Majka. Van Avermaet zorgt zo op de eerste dag van de Spelen meteen voor de eerste medaille voor Team Belgium. Hij volgt op de erelijst de Kazach Alexandre Vinokourov op.

Op 15 km van het einde leken de medailles weg toen Nibali, Henao en Majka in de aanval waren, maar de Italiaan en de Colombiaan kwamen ten val in een afdaling. Majka bleef wel overeind, maar 10 km alleen richting de finish overbruggen was te zwaar voor de Poolse klimgeit.

Uit een achtervolgende groep sprong Fuglsang weg met Van Avermaet in het wiel. De Deen en de Belg werkten uitstekend samen en hadden op 2 km van de meet Majka te pakken. In de sprint stond er geen maat op Van Avermaet.

DE FILM VAN DE WEDSTRIJD:

Km 0: 144 renners uit 63 landen vertrekken in de straten van Rio onder een zonnige hemel met 31 graden en 54% vochtigheid. De Belgische ploeg is met vijf man aanwezig: Laurens de Plus, Philippe Gilbert, Serge Pauwels, Greg van Avermaet en Tim Wellens. Er staan verschillende hellingen op het programma, waarvan de Grumari de belangrijkste is, een smalle beklimming in een bebost gebied met een gemiddeld stijgingspercentage van 7%.

Km 12: Tom Dumoulin (Ned) geeft op.

Km 17: Een groep van zes renners rijdt weg van het peloton: Pantano (Col), Kwiatkowski (Pol), Geschke (Dui), Bystrom (Nor), Albasini (Zwi) en Kochetkov (Rus).

Km 43: Het verschil bedraagt 8:00.

Km 77: Philippe Gilbert laat zich uitzakken naar de volgwagen om enkele technische zaken aan zijn stuur te laten regelen.

Km 137: Chris Froome (GB) moet wisselen van fiets.

Km 165: Kochetkov valt aan, Kwiatkowski vervoegt hem. De twee hebben een voorsprong 1:15 op het peloton.

Km 166: Greg Van Avermaet toont zich vooraan in het peloton.

Km 168: Van Avermaet rijdt met vier anderen in een kopgroep.

Km 184: Het verschil tussen de kopgroep en een groepje achtervolgers bedraagt 37 seconden. De achtervolgers hebben op hun beurt 21 seconden voorsprong op het peloton.

Km 194: De kopgroep bestaat uit Van Avermaet, Zeits, Thomas, Henao, Kwiatkowski en Caruso.

Km 200: Verschillende valpartijen in de afdaling: de Australiër Richie Porte en de Portugees Nelson Oliveira.

Km 216: Nieuwe kopgroep: Nibali, Henao, Majka, Thomas en...Van Avermaet!

Km 220: Vincenzo Nibali valt bergop aan en krijgt gezelschap van Henao en Majka. Van Avermaet volgt met zeven andere renners op enkele seconden.

Km 223: De drie koplopers vatten de afdaling aan. Ze hebben 15 seconden voorsprong op de achtervolgers.

Km 226: Henao en Nibali vallen. Rafal Majka blijft alleen over op kop.

Km 230: Majka heeft 20 seconden voorsprong.

Km 233: Van Avermaet valt samen met de Deen Fuglsang aan bij de achtervolgers, de achterstand op Majka slinkt zienderogen tot ze hem te pakken hebben.

Km 235: Drie mannen sprinten voor de gouden medaille: Majka, Fulgsang en Greg Van Avermaet.

Km 237,5: Greg Van Avermaet is de olympische kampioen.