164
dagen tot Jeugd Olympische Zomerspelen - Buenos Aires 2018
gold

Jente VERSTRAETEN

Judo - -40 KG Women - Final: Won vs. KARIMOVA (AZE)

gold

Daniel SEGERS

Athletics - Long Jump Men - Final: 7.41

gold

Dina SCAVONE

Cycling - Road Race Women - : 1:08:21

gold

Team Belgium Athletics

Athletics - 4 x 100 m Relay Women - Final: 46.01

Athletics - 4 x 100 m Relay Men - Final: 41.75

bronze

Ward CLAEYS

Gymnastics - Men Artistic Gymnastic Individual Apparatus Final - Pommel Horse: 12.466

bronze

Mattis BOUCHET

Gymnastics - Men Artistic Gymnastic Individual Apparatus Final - Horizontal Bar: 13.133

#5

Abdul-Malik UMAYEV

Judo - -66 KG Men - Bronze Medal Contest vs. GALAKTIONOVS (LAT): Lost

#5

Stéphanie DADAYEVA

Athletics - Pole Vault Women - Final: 3.70m

#6

Justin PESESSE/Mattis BOUCHET/Ward CLAEYS

Gymnastics - Men Artistic Gymnastic Team event - : 155.00

#6

Myrthe VAN DER BORGHT

Athletics - Shot Put Women - Final: 15.11

#6

Team Belgium Volleyball

Volleyball - 5 - 6 Place BEL - TUR - : Lost

#7

Jules VANGEEL/Tom VERDUYCKT

Canoe Sprint K2 - 200 m Men - Final B: 0:38.30

#8

Lieselotte VAN LAERE

Athletics - 200 m Women - Final: 24.96

#9

Lotte VAN LENT

Athletics - 100 m Women - Semifinals: 12.20

#9

Amelien DECKERS

Judo - -48 KG Women - Repechage vs. GONZALES (FRA): Lost

#9

Fleur VERMEIREN

Swimming - 100 m Breaststroke Women - Semifinals: 1:12.15

#9

Louis VANDERMESSEN

Athletics - 1500 m Men - Final: 4:13.34

#9

Manon LECHARLIER

Judo - -57 KG Women - Repechage vs. STEELE (GBR): Lost

#10

Stan FRANCKX

Swimming - 100 m Backstroke Men - Semifinals: 58.38

#10

Justin PESESSE

Gymnastics - Men Artistic Gymnastic Individual All-Around - Final: 76.250

#11

Team Belgium Swimming

Swimming - 4 x 100 m Freestyle Women - Heat 2: 3:56.49

#11

Julie VANDAMME/Kay-Li DE NEEF/Margaux DAVELOOSE

Gymnastics - Women Artistic Gymnastic Team event - : 99.800

#11

Sander RUIJTEN

Swimming - 200 m Breaststroke Men - Heats: 2:22.75

#11

Joséphine DUMONT

Swimming - 200m Breaststroke Women - Heats: 2:35.71

#11

Team Belgium Swimming (VANDENBUSSCHE Indra, VERMEIREN Fleur, WAUTERS Laura, RAVELINGIEN Lana)

Swimming - 4 x 100 m Medley Women - Heats: 4:18.75

#12

Margaux DAVELOOSE

Gymnastics - Women Artistic Gymnastic Individual All-Around - Final: 50.000

#12

Lynn BECK

Athletics - 100 m Hurdles Women - Semifinals: 14.31

#13

Joséphine DUMONT

Swimming - 200m Individual Medley Women - Heats: 2:23.25

#14

Branko HUYS

Cycling - Time Trial Men - : 14:00.67

#14

Arno WAEYAERT

Cycling - Road Race Men - : 1:37:54

#16

Zita VAN BRABANDT

Swimming - 50 m Freestyle Women - Semifinals: 27.15

#17

Nicolas DEJACE

Judo - -81 KG Men - 1st Round vs. AKHALKATSI (GEO): Lost

#18

Stan FRANCKX

Swimming - 200 m Backstroke Men - Heats: 02:08.71

#19

Joséphine DUMONT

Swimming - 400m Individual Medley Women - Heat 3: 5:06.21

#19

Seppe WYNS

Swimming - 200 m Backstroke Men - Heats: 02:09.54

#20

Ward CLAEYS

Gymnastics - Men Artistic Gymnastic Individual All-Around - Qualifications: 75.850

#20

Seppe MARICHAL

Swimming - 400 m Individual Medley Men - Heats: 4:42.68

#21

Sander RUIJTEN

Swimming - 100 m Breaststroke Men - Heat 5: 1:06.67

#21

Julie VANDAMME

Gymnastics - Women Artistic Gymnastic Individual All-Around - Final: 47.650

#23

Mattis BOUCHET

Gymnastics - Men Artistic Gymnastic Individual All-Around - Final: 72.800

#24

Laura WAUTERS

Swimming - 100 m Butterfly Women - Heats: 1:04.20

#25

Indra VANDENBUSSCHE

Swimming - 100 m Backstroke Women - Heat 6: 1:06.16

#26

Lana RAVELINGIEN

Swimming - 100 m Freestyle Women - Heat 5: 59.08

#28

Seppe MARICHAL

Swimming - 200 m Individual Medley Men - Heats: 2:12.70

#29

Katrijn DE CLERCQ

Cycling - Time Trial Women - : 16:26

#29

Milan FRETIN

Cycling - Time Trial Men - : 14:03.36

#30

Sarah VAN WALLENDAEL

Swimming - 200 m Backstroke Women - Heats: 2:26.19

#30

Lana RAVELINGIEN

Swimming - 200 m Freestyle Women - Heats: 2:09.05

#31

Sarah VAN WALLENDAEL

Swimming - 100 m Backstroke Women - Heat 3: 1:07.21

#33

Luna RENDERS

Cycling - Time Trial Women - : 16:32

#33

Chloë MICHELS

Swimming - 100m Breaststroke Women - Heats: 1:15.86

#35

Arno WAEYAERT

Cycling - Time Trial Men - : 14:10.02

#35

Chloë MICHELS

Swimming - 200m Breaststroke Women - Heats: 2:44.30

#37

Dina SCAVONE

Cycling - Time Trial Women - : 16:37

#38

Laura WAUTERS

Swimming - 100 m Freestyle Women - Heat 4: 59.71

#38

Luna RENDERS

Cycling - Road Race Women - : 1:08:42

#40

Lana RAVELINGIEN

Swimming - 50 m Freestyle Women - Heats: 27.57

#53

Kay-Li DE NEEF

Gymnastics - Women Artistic Gymnastic Individual All-Around - All Around - Qualifications: 46.400

#61

Branko HUYS

Cycling - Road Race Men - : 1:37:59

#DNF

Katrijn DE CLERCQ

Cycling - Road Race Women - : DNF

#DNF

Milan FRETIN

Cycling - Road Race Men - : DNF

#DNF

Heleen VERMEULEN

Athletics - 2000 m Steeple Women - Final: DNF