164
dagen tot Jeugd Olympische Zomerspelen - Buenos Aires 2018
gold

Axelle KLINCKAERT

Gymnastics - WAG C III - Beam - Final: 13.950 pts

Gymnastics - WAG C III - Floor - Final: 14.100 pts

silver

Team Belgium (G)

Gymnastics - WAG Competition I - Team Competition: 111,750 pts

Basketball - Gold Medal match - Gold Final : Lost vs CZE

silver

Tuur BRAS

Athletics - 400 m Hurdles - Final: 53.63

silver

Axelle KLINCKAERT

Gymnastics - WAG Competition II - individual All-round - Final: 55.750 pts

silver

Nina DERWAEL

Gymnastics - WAG C III - Parallel bars - Final: 14.800 pts

silver

Eliott CRESTAN

Athletics - 800 m - Final: 1:54.02

bronze

Justine TINCK

Athletics - 3000 m - Final: 09:59.81

bronze

Charissa JOCHEMS

Swimming - 100m Butterfly - Final: 1:02.44

bronze

Team Belgium (G)

Athletics - 4x100m Relay - Final: 46.78

bronze

Nina DERWAEL

Gymnastics - WAG C III - Floor - Final: 13.750 pts

bronze

Tibo COLSON

Tennis - Singles - Bronze final : Won vs D. MICHALSKI, POL

#4

Laures BAUWENS

Athletics - 200 m - Finals: 24.60

#4

Nina DERWAEL

Gymnastics - WAG Competition II - individual All-round - Final: 54.100 pts

#4

Team Belgium (G)

Volleyball - Bronze medal match - Bronze Final : Lost vs ITA

#5

Charissa JOCHEMS

Swimming - 200m Butterfly - Final: 02:18.66

#5

Iliaz PYNCKET

Gymnastics - MAG C III - Floor - Final: 13,650 pts

Gymnastics - MAG C III - Horizontal bar - Final: 13.550 pts

#5

Nina DERWAEL

Gymnastics - WAG C III - Beam - Final: 12.200 pts

#6

Jonathan SACOOR

Athletics - 400 m - Finals: 49.86

#6

Team Belgium (M)

Swimming - 4x100m Free - Final: 3:42.10

#6

Aude SCHELDEMAN

Athletics - Javelin Throw - Final: 47.38

#7

Team Belgium (G)

Swimming - 4x100m Free - Final: 03:58.23

#7

Guillaume GRIMARD

Athletics - 3000 m - Final: 9:12.62

#7

Jade SMITS

Swimming - 100m Back - Final: 01:05.85

#7

Camille BOUDEN

Swimming - 400m Free - Final: 4:28.30

#7

Lotte ROTMAN

Cycling - Girls Road Race - Final: AVG Speed: 36.290

#8

Team Belgium (B)

Gymnastics - MAG Competition I - Team Competition: 160.200 pts

#8

Jade SMITS

Swimming - 50m Free - Final: 27.17

#8

Camille BOUDEN

Swimming - 200m Free - Final: 2:09.24

#8

Team Belgium (G)

Swimming - 4x100m Medley - Final: 4:23.82

#9

Jade SMITS

Swimming - 100m Free - Semi Finals: 59:00

#9

Michael OBASUYI

Athletics - Long Jump - Final: 6.66

#10

Stephanie CARBONELLE

Athletics - 400 m Hurdles - Round 1: 1:05.07

#11

Aline DELBAEN

Athletics - 2000 m Steeple - Final: 07:20.37

#11

Celine GAUTIER

Athletics - 100 m - Semi Finals: 12.32

#11

Shari BOSSUYT

Cycling - Girls Road Race - Final: AVG Speed: 36.284

#12

Dries PEETERS

Athletics - 2000 m Steeple - Final: 06:42.07

#12

Charissa JOCHEMS

Swimming - 200m Ind Medley - Heats: 2:25.18

#12

Jade SMITS

Swimming - 200m Free - Heats: 02:09.01

#12

Delphine JACOB

Athletics - Pole Vault - Final: 3.35

#13

Jade SMITS

Swimming - 800m Free - Slow Heats: 09:17.10

Swimming - 400m Free - Heats: 4:31.55

#13

Fleur VERMEIREN

Swimming - 100m Breast - Semi Finals: 1:15.46

#13

Noah KUAVITA

Gymnastics - MAG Competition II - individual All-Around - Final: 78.850 pts

#15

Thomas ENGELS

Athletics - 1500 m - Round 1: 04:12.25

#15

Takumi ONOSHIMA

Gymnastics - MAG Competition II - individual All-Around - Final: 78.650 pts

#15

Charissa JOCHEMS

Swimming - 50m Free - Heats: 27.44

#16

Nicasina ROSSAERT

Athletics - High Jump - Qualification A + B: 1.65

#16

Emilie DODRIMONT

Athletics - Discus Throw - Qualification B: 39.40

#16

Timon SWILLEN

Swimming - 200m Ind Medley - Heats: 2:10.98

#17

Justine DEJEMEPPE

Athletics - 400 m - Round 1: 58.27

#17

Dries MESKENS

Swimming - 400m Ind Medley - Heats: 4:40.39

#18

Shari BOSSUYT

Cycling - Girls Time Trial - Final: 14:47.141

#19

Alexandre MARCOURT

Swimming - 200m Free - Heats: 01:55.64

#19

Lucas DAL

Swimming - 400m Ind Medley - Heats: 4:40.71

#20

Emilie BUSCHGENS

Athletics - Shot Put - Qualification A + B: 12.28

#21

Timon SWILLEN

Swimming - 100m Butterfly - Heats: 58.14

#23

Alexandre MARCOURT

Swimming - 100m Butterfly - Heats: 58.27

#23

Dries MESKENS

Swimming - 200m Butterfly - Heats: 02:13.87

#24

Noa SELOSSE

Cycling - Girls Road Race - Final: AVG Speed: 36.254

#25

Lotte ROTMAN

Cycling - Girls Time Trial - Final: 14:54.451

#26

Julie MEYERS

Gymnastics - WAG Competition I - Qualification: 50,750 pts

#32

Iliaz PYNCKET

Gymnastics - MAG Competition I - Qualification: 75.950 pts

#33

Wesley VERCAMST

Cycling - Boys Road Race - Final: AVG Speed: 41.983

#56

Noa SELOSSE

Cycling - Girls Time Trial - Final: 15:30.171

#57

Yentl BEKAERT

Cycling - Boys Road Race - Final: AVG Speed: 41.939

#60

Wesley VERCAMST

Cycling - Boys Time Trial - Final: 13:36.766

#63

Yentl BEKAERT

Cycling - Boys Time Trial - Final: 13:38.236

#81

Tristan FIVE

Cycling - Boys Road Race - Final: AVG Speed: 41.357

#86

Tristan FIVE

Cycling - Boys Time Trial - Final: 14:04.794